Kas sinu peas on olnud kunagi küsinud, miks keegi on edukam ja õnnelikum, kui mina ise või keegi teine minu lähiringkonnas? Need edukad inimesed on kindlasti sündinud kuldlusikas suus ja neis on olemas kõik, et saavutada enda eesmärgid. Sinus on ka kõik olemas, et enda eesmärgid saavutada. Aga tuleb tõdeda, et kõik algab sinust endast ja sellest, miks sa midagi teed või tegemata jätad.
Lugesin just mõni aeg tagasi Simon Sinek raamatut “Esmalt küsi “Miks?”. See paneb mõtlema just sellele, kas sina tead oma „miksi“? Seda eesmärki või põhjust, mis inspireerib sind andma maksimumi sellesse, mida sa teed? Kujuta ette elu, kus igal hommikul ärgates oled sa maksimaalselt inspireeritud ja täis indu minemaks tööle, võtmaks ette uusi projekte, loomaks suhteid, juhtimaks oma elu ja inspireerimaks teisi?
Miks osad inimesed ja organisatsioonid on teistest leidlikumad, uuenduslikumad ja edukamad ja miks nad suudavad oma edu üha uuesti ja uuesti korrata? Sest äris ja ELUS ei loe see, mida sa teed, vaid see, miks sa seda teed. Mäletan selgesti seda, kuidas hakkasin ka ise enda miksi otsima ja selle miksi otsingutel põrkasin enda uskumuste süsteemi vastu. Soovisin teada saada, miks mul sellised uskumused tekkinud on. Soovisin nii väga enda, miks paika panna – et tead, saingi ja täna tegutsen enda miksi suunal. See tunne on hea!
Õnn tuleb sellest, mida teeme. Rahuldus tuleb sellest, miks seda teeme”
Simon Sinek
Vaatamegi nüüd seda vaimse tervise ja eesmärgi/edu saavutamise seost. Kiikame ka sinna, mis on loonud sinu minapildi, mis on aluseks vaimse tervise seisundile ja edu saavutamisele sinule vajalikus valdkonnas. See ei tohiks enam kellelegi uudis olla, et keha ja meel on seotud. Meeleseisundist kujuneb tihtipeale ka füüsiline seisund. Kas mäletad, kuidas sinu keha reageeris kui esimest korda armusid? Aga kuidas ta reageeris, kui olid tõeliselt vihane?
Samas kui räägime enda sihtide poole liikumisest, mõjutab just vaimse tervise seisund ja füüsiline tervis julgust ja enesekindlust, astuda esimesi samme. Näiteks olles stressis ja ülekaaluline, on tõenäoliselt keerulisem leida endast tahtejõudu muutuste loomiseks. Samas kui tunned rahulolu ja keha on energiat täis, kuna oled füüsiliselt heas vormis ja toitud tervislikult, on enesekindluse tase hoopis midagi muud.
Vaimse ja füüsilise tervise seisund loob sinu jaoks sinu minapildi. See on sinu teadvuses ja oled selle alusel endale hinnangu loonud võrdluses ideaalide ja ennast ümbritsevate normidega. Oled need ennast ümbritsevad asjaolud omaks võtnud. Aga tea, selle kõige all on peidus päris sina! Otsi ta üles!
Meie süsteemsed reaktsioonimustrid, mis kujunesid välja juba lapsepõlves, on toonud meid tänasesse päeva ja kujundanud meist need inimesed, kes me oleme. Elu jooksul oleme endale „külge saanud“ veel hulga mustreid, mis võivad meile meeldida või mitte meeldida, aga mul on hea uudis – need mustrid on ümberõpitavad. Tähtis on vaid need tuvastada. Kui oma mustrid tuvastad, jõuad lähemale sellele, mis takistab või soodustab sul enda jaoks vajalikke otsuseid vastu võtta.
Raamatutest võib lugeda ilusaid tarkusi, aga kui keha ei usu, siis paraku ei lase ta ka sul julgeid samme teha… Keha tuleb panna uuesti uskuma, et kõik, mida soovid, on võimalik! See on üks parajalt suur väljakutse vaimsele ja füüsilisele tervisele. Kui otsustad selle väljakutse vastu võtta, oled juba võtja! Hoia meeles, et elu on pidevas muutumises. Jõgi, millest just mööda silda üle läksid, ei ole tagasi tulles enam sama jõgi, mida ületasid. Jõevee koostis muutus, sest vahepeal sadas vihma.
Kas oled kuulnud soovitust „kui alustad, vii lõpule!“? Lõpeta kool, mis sulle tegelikult ei meeldi. Ela igavesti abikaasaga, kes sinuga halvasti käitub jne. Kujutle, et elad 10 aasta pärast täpselt samasugust elu nagu sa praegu elad. Mõtle ja vasta enda jaoks järgmistele küsimustele:
- kuidas tundub, kas oled õnnelik ja rahulolev, kui 10 aasta pärast avastada enda täpselt samas olukorras olevat?
- ….. või tundsid just praegu ärevust enda sees, sest soovid 10 aasta pärast elada hoopis teistsugust elu?
Kui tundsid kasvõi väikest ärevust, on viimane aeg midagi ette võtta, sest sellest olukorrast võib saada löök sinu vaimsele ja füüsilisele tervisele ning elukvaliteedile.
Minevik on läinud, sellest saame õppida. Oma keha ja meelega oleme olevikus ja tulevik ei ole veel tulnud. Mõnikord juhtub nii, et inimene soovib põgeneda minevikku või tulevikku, et olevikus vajalike muutuste üle mitte otsustada. Kergem on ju mitte vastutust võtta. Lõpeta põgenemine! Sa oled olevikus ja saad nüüd ja praegu selles muutuvas keskkonnas enda jaoks energilise ja heaolu tundva keha jaoks parimad otsused teha.
Alust nüüd ja kohe!
Julgustavaks kaaslaseks võin olla sinu teekonnal raamat “Julgus luua muutust”.