Menu
NAISE KOGEMUSLUGU

Julgus välja astuda suhtest, kus on vaimne vägivald!

Minu nimi on Kelli ja täna olen ma 30-aastane. Mu elus on olnud korralik õppetund seoses suhetega. Soovin jagada oma lugu teiega, sest iga inimene on väärtuslik ja oluline. Siinkohal jagan oma kogemust ühest suhtest, kus ma olen olnud. Ma olen naine, kes on kogenud suhtes vaimset vägivalda. Sellisest suhtest oli väga raske väljuda.

Ma õpin Transpersonaalse Psühholoogia ja Hüpnoteraapia Erakoolis nelja-aastasel kursusel, millest 2 aastat on juba käidud. Minu erialavalik on hüpnoteraapia. Minu tee viis mind sinna kooli, sest ma tundsin, et minu elus on midagi puudu ja et ma tahan siit elust midagi rohkemat. Siiani on see kool mind väga palju edasi viinud, just nimelt enesearengu suunas. Näiteks, ma olen alati teadnud, mida ma ei taha, kuid ei ole osanud öelda, mida ma tahan ja vajan. Nüüd tean paremini, mis on minu soovid ja vajadused.

Mul oli suhe, kus elukaaslane tarvitas palju alkoholi. Alkoholi tarvitamist oli ülepäeviti, aeg-ajalt ka iga päev. Tänu sellele muutus see suhe ahistavaks ning mees hakkas mind võrdlema teiste naistega ja tegi mind väga palju maha. Oli olukordi, kus ta kritiseeris mind, öeldes, et ma ei oska süüa valmistada ja kodu korras hoida. Ta võrdles mind väga tihti oma eksnaisega: et ma olen täpselt nagu tema. Sellised väikesed süüdistused hakkasid tulema nii, et ma ei saanud aru, et kust kohast selline käitumine. Tol ajal pidas mees armukesi ja süüdistas mind, et mina tõmban teiste meestega ringi.

Ma olen olnud suhtes alati korralik ja sellist alusetut süüdistust ma ei talunud. Ütlesin, et ma ei vaja selliseid nõmedaid süüdistusi, kuid tema käitumine läks veelgi hullemaks. Ta hakkas valetama oma perele, et ma olen halb naine. See oli minu jaoks kohutav tunne. Tundsin suurt valu ja viha mehe suhtes ning ei mõistnud, miks ta minuga nii käitub. Mäletan, et ühe korra tõi ta ka oma armukese koju, et temaga koos õhtul magama minna. See oli väga alandav. See oli esimene ja viimane kord, kui minu nähes toodi keegi võõras koju.

Ma mäletan, et ma olin masenduses ja ei pidanud endast üldse lugu. Ma arvasin, et selline peabki olema üks normaalne suhe, kus mees tarvitab alkoholi ja alandab naist. Tol ajal pidasin ma seda normaalseks, sest mul polnud suhetega kogemusi – see oli minu esimene suhe. Mingi hetk oli mu enesekindlus väga madal ja ma hakkasingi uskuma, et ma ei ole väärt armastust ega paremat meest.

Mingi aja möödudes hakkasin ma end vähehaaval avama ja rääkisin oma sõbrannale, mis mu elus toimub. Ta küsis: „Mida sa teed? Miks sa lased end ära kasutada?“. Ma ei mõistnud, mida ta mulle öelda tahab. Kuid mida aeg edasi, seda rohkem hakkasin endalt küsima, kas see on tõesti see suhe, kus ma olen õnnelik ja saan jääda iseendaks. Minu vastus oli „ei, ma ei ole õnnelik“. Sõbranna soovitas mul mehe minema saata ja ütles, et mees ei hooli minust. Ma tundsin hirmu, et kui mehe minema saadan, jään elu lõpuni üksikuks ja ei saa oma eluga ise hakkama. Mingit aega hiljem tundsin, et ma pean oma elus midagi muutma. Ma ei olnud endiselt õnnelik ega oma suhtega rahul. Aega võttis, kuid ühel hetkel viskasin mehe kodust välja, sest tundsin, et ma ei pea sellist käitumist taluma.

Mäletan, et leidsin tol ajal endale ühe hea mõttetera, mis aitas mind sellest suhtest välja tulla:
„Juhus ei aita kunagi neid, kes ei aita iseennast.“ – Sophokles
Tänaseks olen iseenda üle uhke, et sellisest ebasobivast suhtest välja astusin. See ei ole alati kerge, aga see on vajalik. Muutus iseenda heaolu nimel on kõige parem kingitus, mida igaüks teha saab.

See on olnud teekond enese väärtustamiseni. Kui mina ennast ei väärtusta, siis ma ei saa oodata ka teiselt inimeselt, et tema mind väärtustaks ja armastaks. Ebameeldivast suhtest partneriga sai väärtuslik õppetund. Hakkasin õppima, kuidas end rohkem armastada ja väärtustada.
Ühel hetkel hakkasin looma selget visiooni suhtest, mida tahan luua iseendaga. Samuti hakkasin looma visiooni sellest, millist paarisuhet ma soovin. Kas tead, et uuringud on tõestanud, et positiivse tuleviku ettekujutamine ning tunnetamine, nagu sa juba elaksid sellist elu, nagu soovid, on kiireim viis enesetransformatsiooniks ning soovitu ellu kutsumiseks. Nii hakkasin endale seda positiivset elu ette kujutama. Esmalt ütlesin välja selle, mida ma vajasin. Seejärel hakkasin tegutsema.

Kui ma ei olnud paarisuhtega rahul, siis esmalt hakkasin mõtlema iseenda heaolule. Väljendasin oma partnerile, mida ma vajan. Mäletan, et mu partner ei tulnud sellega kaasa ja siis oli juba natuke lihtsam teha järgmine samm iseenda heaolu nimel. Kuna ma olen väärtuslik naine, siis olen väärt paremat kui seda, mis selle ajani toimunud oli. Ma pakkusin iseendale tingimusteta armastust. Ma astusin välja suhtest, kus mees ei hoolinud minust. See on okei, kui tema minust ei hoolinud. Ma hakkasin endast ise hoolima. Ma hakkasin iseennast päriselt armastama.
Enese tingimusteta armastamine tähendab, et mis iganes ma ka ei teeks, armastan end ikkagi. Armastus on protsess – vajadus kasvada ja avarduda. Kuidas leida see tõeline armastus? Ma hakkasin ennast armastama ja aktsepteerima ning endast lugu pidama. Peale seda kogemust olen saanud kogeda armastust ka teiste poolt. Ma olen õppinud iseennast tundma – aru saama, mis on see, mida ma tahan ja vajan. Samuti on suureks õppekohaks olnud see, et igast tutvusest on midagi õppida. Siin on olnud märkamise koht, mida elu mulle tahab teada anda ja mida on vaja õppida. Selle märkamine ei ole alati lihtne olnud, aga olen hakanud seda aina rohkem märkama.
Sellest loost tahaksin ma jagada sulle paar soovitust/mõtet:

  1. Keerulisest olukorrast välja pääseda pole lihtne, aga Sa ei ole üksinda. Lähedaste toetus on oluline. Kui Sa tunned, et ei tule oma tunnetega kuidagi toime või suhtega, kus Sa ei ole õnnelik, siis tea, et võid alati kelleltki abi paluda. Leia keegi, keda usaldad ja räägi oma murest. Igast olukorrast on väljapääs.
  2. Sa oled väga eriline ja imeline. Sa väärid kedagi, kes armastab ja hoolib Sinust päriselt. Sa väärid ilusaid suhteid inimestega, kes Sind päriselt armastavad.
  3. Ole tänulik iga olukorra eest, sest kõik olukorrad õpetavad midagi. Tänulikkus on parim hea ligitõmbaja.

Moto, mille järgi ma elan:
„Mõista päriselt, et käesolev hetk on kõik, mis sul eales on.“ – Eckhart Tolle
„Muutus ise ei tee kunagi haiget, tõelist valu tekitab vaid vastuhakk muutustele.“ – Siddhartha Gautama

3 raamatut, mis muutsid/mõjutasid mind kõige enam:
„Hingest aus“, autor Kaidi Laur
„Armastuse viis keelt“, autor Gary Shapman
„Lugu mungast, kes müüs maha oma Ferrari“, autor Robin S. Sharma

Ma soovin, et mind leitaks:
Facebook: Kelli Muuga
https://www.facebook.com/kelli.muuga.3
Meiliaadress: kellimuuga@gmail.com